Sıkça Sorulan Sorular

Merak ettiğiniz her şey

SORU: Neden Prefabrik Konut?
Betonarme binalara göre 5 kat daha hafif olan prefabrik ev sistemleri 1. derecede depreme dayanıklı hazır yapılardır. Deprem bölgesi olan ülkemizde esnek ve hafif olan prefabrik evler en şiddetli depremlere karşı gösterdikleri yüksek direnç ile sarsıntıları maksimum düzeyde absorbe ederek, en iyi çözümü sunmaktadır.
Prefabrik Konutlar, mükemmel ısı yalıtımına sahiptir. 4 mevsim kullanılabilir. Yangına karşı dayanıklıdır.
Hızlı ve kolay kurulur. Kurulum hizmetlerinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

SORU: Fiyatlara neler dahildir?
Prefabrik bina malzemeleri (Duvar panelleri, çelik birleşim elemanları, tavan kaplaması, tavan izolasyonu ve çatı kaplama malzemeleri), Dış kapısı çelik kapı, iç kapılar Amerikan göbekli kapı, Balkon kapıları PVC camlı kapı, Pencerelerin, Vasistasları ve Camların takılması, Binanın iç ve dış cephe boyasının yapılması, bina içerisindeki elektrik ve su tesisatlarının çekilmesi, elektrik ve su armatürlerinin verilmesi, dahildir.

SORU: Müşterinin yapması gerekenler nelerdir?

Zemin betonu ve her türlü hafriyat ve çevre düzenleme işleri, zemin ve duvar kaplamaları (şap, seramik, halı, fayans vb.) , prefabrik bina harici dış bağlantıların yapılması (elektrik, pissu, temiz su), belediyeden alınması gereken müsaadeler ve ruhsat işleri, ısıtma ve soğutma tesisatları (kalorifer, klima vb.) müşteriye aittir.

SORU: Binaların yapılması sırasında ruhsat gereklimi?
Ruhsat Binanın kurulacağı bölgeye dahil olan Belediyenin inisiyatifindedir. Ruhsat almak için Mimari plan, Elektrik planı, Mekanik Planı ve zemin etüdü müşteriye aittir.
Ruhsat ve diğer tüm yasal izinler, müşterimizin sorumluluğundadır.

SORU: Prefabrik Binaların ses ve ısı yalıtımı nasıldır?
Prefabrik konutlarda kullandığımız dış duvar kalınlığı 10 cm’dir. Duvar panelleri arasındaki 16 dansti yoğunluğundaki strafor, ve çatı izolasyonu için kullanılan taş yünü, normal betonarme binadan çok daha fazla ısı ve ses yalıtımı sağlamaktadır.

SORU: Binanın yaklaşık kullanım süresi nedir?
Prefabrik binalarımızda kullanılan ana malzeme Betopan’dır. Üretici firma malzemeyi dış doğa şartlarına karşı 50 yıl garanti vermektedir. Bina taşıyıcı sistemi ve dış doğa ile irtibatlı bütün metal aksamı galvaniz yapılarak paslanması geciktirilir. Prefabrik binanın ortalama ömrü 30-40 yıl arasındadır.

SORU: Prefabrik konutlar sadece yazlık amaçlı mıdır?
Prefabrik konutlar 4 mevsim kullanıma olanak sağlayacak bir yalıtım sistemi ile donatılmıştır. Her iklim şartlarına uygun bina üretilebilmektedir. Yapıların kurulacağı yerin iklim özellikleri dikkate alınarak üretim yapılmaktadır.

SORU: En fazla kaç katlı yapılabilir?
Tek katlı veya iki katlı olarak yapılabilmektedir.

SORU: Betonarme bir binanın üzerine de yapılabilir mi?
Sadece tek katlı betonarme binaların üzerine yapılabilmektedir. Alttaki binanın sağlam ve düz bir tavan zeminine sahip olması gerekmektedir.

SORU: İstediğimiz plan ve dış görünüşte bina yaptırılabilir mi?
Prefabrik yapı sistemine uygun olduğu sürece istediğin boyut ve planlarda yapılabilir.

SORU: Prefabrik konut ortalama kaç gün içerisinde teslim edilir?

Seçmiş olduğunuz binanın metrekaresi ve fabrika yoğunluğuna bağlı olmakla beraber ortalama 100 m2 tek katlı bir konut 5-7 iş günü içerisinde teslim edilir. Ortalama 4-5 içerisinde de montajı tamamlanır.

SORU: Prefabrik konutlar depreme dayanıklı mıdır?
Prefabrik konutlar deprem konutları olarak ortaya çıktıkları unutulmamalıdır. Betonarme bir binaya göre çok daha hafif olması ve çelik vidalarla demonte parçaların birleştirilmesinden dolayı deprem anında esner fakat yıkılmaz.

SORU: Prefabrik konutlar sökülüp tekrar farklı bir yere kurulabilir mi?
Söküm ve tekrar montaj ücreti ödenmek koşuluyla istediğiniz zaman, konutlarımızı farklı bir yere tekrar montaj yapılabilir.

DİĞER SORULAR...
Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, lütfen iletişim bölümündeki iletişim bilgilerini kullanarak müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.